O mně

Podstatné věci jsou na úvodní stránce a Vy chcete vědět ještě víc?

Dobře, říkejte mi Honzo, bydlím ve Frýdku-Místku, jsem zapálený pro programování a marketing. Zodpovědný, samostatný, schopný práce v týmu. Rád se učím nové věci. Pracuji full remote (na dálku). Přelétání z projektu na projekt není pro mě. Raději společně poběžíme virtuální maraton.

S programováním jsem se poprvé setkal na Windows 98, kde mi kamarád ukázal, jak se v céčku dají dělat různé hry. Trochu se opakuji, to pro případ, že někdo ještě nečetl ten úvod. Druhou né úplně programátorskou zkušenosti bylo, když jsem ve hře potřeboval upravit databázi hráčů, ať mám aktuální soupisku ve fotbalovém manažeru, takže jsem si našel tabulky (databázi) a v ní upravoval hodnoty tak, jak jsem potřeboval. V Excelu jsem si oblíbil podmínky & makra ve visual basicu. U strejdy mě fascinoval internet, zkoušel jsem upravovat kód HTML, javascriptu a tak začínalo mé (ne)programování.

První webová stránka

V roce 2007 vytvářím s kolegou (grafik) web s návštěvností 5 000 / den. Tím byla online hra / soutěž (klikačka). Po registraci uživatel získal svůj odkaz, když někdo přišel na naší stránku přes jeho odkaz, získával bod. Takže web by byl a nikdo tam nechodí. Co s tím? To je možná ten důvod, proč tíhnu i k marketingu. Sdílet všude možně a postupně to také lidi sdílí dál. Stále je nás málo. Jak zvýšit návštěvnost a zajistit, aby se pravidelně vraceli? Dali jsme ceny. Udělali různé žebříčky. Zobrazovali, komu jsi klikem pomohl(a). Tím měli návštěvníci větší motivaci se sami zapojovat. Až jsme se postupně vyšplhali na jednu z největších česko-slovenských soutěžních stránek. Nakonec se projekt prodal a já získal své první peníze za práci online.

IT škola

Na střední SŠINFOTECH (2008-2012) jsem programoval pluginy pro usnadnění a automatizaci v tehdejším kompetetivním Counter-Strike 1.6 (e-sport). Pomáhal zlepšit zabezpeční webových stránek od herních portálů a týmů. Různé administrátorské práce pro podporu a rozvoj e-sportu.

V našem e-sportu běžně někdo podváděl na jedné lize, dostal ban (zákaz) a vesele šel hrát na jinou ligu, kde ban neměl a to mě "trochu" začalo štvát. Znovu přišla ta otázka. Jak to mohu zlepšit? Domluvil jsem jednotlivé herní ligy ke spolupráci a začal programovat obsáhlou webovou aplikaci (forFAIRPLAY), která portálům pomáhala společné řešit podvádění od hráčů, takový soudní systém, kde ve výsledku bylo vše transparentně na webu a hráči následně mohli vyhledat si jiné hráče, podat protest, viděli zda na něj je podaný nějaký protest a v jakém je stavu, zda (ne)může hrát daný zápas, jaké má profily na jednotlivých ligách a další informace.

Spravuji e-shopy, vytvářím firemní stránky

Z minulosti jsem už měl zkušenosti s PHP-Fusion, phpBB, občas něco udělám na webtrhu. Až se dostanu ke kouzlu WordPressu a PrestaShopu. S kolegou (web grafik) společně vytváříme weby pro klienty. Časem jsem se věnoval pouze jedné firmě a kolega zakotvil u větší marketingové agentury.

Jednoho dne nastupuji na HPP u e-shopu, kde jsem pod jedním IT, byl jsem nový, téměř žádné práva. Můj první úkol zněl, ať udělám nový maloobchodní e-shop na PrestaShopu a napojím ho na konkrétního dodavatele. Žádný problém. Podíval jsem se na to a zjistil jsem, že dané zboží jde sehnat daleko levněji. Šéf to domluvil a najednou jsem napojoval nového dodavatele. Díky toho firma spustila i B2B s daným sortimentem a zásobovala i jiné e-shopy. Během tvorby toho e-shopu se stala taková věc, že jednoho dne si ve skladu začali stěžovat, že nevidí příchozí objednávky v systému, který roky používají, a tím pádem nemohou poslat zboží. Jak to zlepšit? Do hlavičky stačí hodit pár řádků kódu a je to. Otázka 5-ti minut. Jenže k tomu jsem neměl práva. To mohl udělat jedině můj kolega a ten šéfovi odpověděl, že se na to může podívat nejdříve ve středu, zhruba za týden. "To snad nemyslí vážně," pomyslel jsem si. Přešel den, žádná změna, jen další stížnost ze skladu. Požádal jsem o přístup k webhostingu a i přes nesouhlas IT mi jej šéf zajistil. Ukázalo se, že je to potřeba trochu přepsat na více místech, během půl hodiny bylo vše hotovo. Ve skladu byli spokojení, že jim systém už funguje. Zákaznici mohli dostat zboží včas. Já byl rád, že jsem mohl pomoci a efektivně jsem poté pracoval i na dalších věcech, které nově byly okamžitě viditelné na e-shopu. A kolega IT? To už je na jiný příběh.

Provozuji e-shop

Psal se rok 2013. Už nějaký čas pracuji na e-shopech a během toho zakládám vlastní e-shop MEBOTY.cz, kde jsem si vyzkoušel veškeré práce spojené s malým e-shopem. Chci jej posouvat někde dál a tak přichází rozšíření sortimentu. Postupně prodávám i prádlo, kabelky i hodinky na několika doménách. Jak to vše roste, potřebuji zjednodušit práci a zjištuji, že mi PrestaShop zkrátka nestačí a proto začínám programovat vlastní e-shopové řešení s možností spustit "neomezený" počet e-shopů s centrální administrací a minimalizací duplicitních dat. Různé jazyky, měny, ceny atd.. Žádné kopírování aktualizací pro další e-shopy. Žádné duplicitní fotky na serveru. Lítám od programování, propagace e-shopu, přes dodavatele, fakturování, balení (tady mi dost pomohla rodina), výměny & reklamce, a když bylo potřeba, tak i osobně jedu dovést zboží zakazníkovi na Slovensko, protože kurýr to do Vánoc už nestihne.

Až časem jsem pochopil, že nemohu být kluk na všechno. Zkrátka v roce 2015 jsem vlastní vinou vyhořel, ztratil sebe i osobu na které mi záleželo nejvíc a postupně ukončil provoz všech e-shopů. Přihlásil jsem se na výšku a začal se ještě více zajímat o ekonomii a marketing. V tom období jsem obdržel od sestry knížku "Mnich, který prodal své ferrari" a já do té doby snad nepřečetl žádnou knihu. Pár měsíců jen tak ležela a jednoho dne jsem se do ní začetl, znovu se probral ten vnitřní plamen a já nějak nemohl přestat s čtením. Děkuji za tu knižku. Né todle vážně není recenze na knihu. Co se stalo se zbožím? Co šlo jsem vrátil dodavateli, někteří mi dodnes dluží. Zbytek jsem postupně prodal. Během hledání sebe jsem hodně hrál různé e-sport hry a začal budovat jeden z prvních týmů v Battle Royale hře. Nevím, asi si nemohu pomoct, že pořád musím něco tvořit. Tisíce hodiny utekly jako voda. Za tu dobu se tým stal jedním z nejúspěšnější na CZ/SK scéně i v evropě. Následně hra postupně ztratila 99% všech svých hráčů a lidi hrají jen novodobé kopie v podobně Fortnite, Warzone atd. a já veškerou svou pozornost obrátil k práci. Dodnes však udržuji v chodu TeamSpeak server. Hold, nějaký čas mi trvalo se vzpamatovat a znovu se postavit na nohy. Přesto jsem rád, že už to mám úspěšně za sebou, a věřím, že tato nejcennější životní zkušenost mě dost naučila a díky toho věřím, že znovu nezopakuji stejné chyby v budoucnu.

Druhý dech v e-commerce

Během výšky (denní studium) mi toho bylo málo, tak jsem si přibral i práci na HPP. Znovu zapaloval ten svůj programátorský plamen. Posléze začal znovu dělat pro e-shopy. Koncem roku 2016 spoluzakládám Amiatex s obchodním partnerem, který v té době provozoval primárně velkoobchod pro Česko a Slovensko. Společně jsme zajistili větší prodej v maloobchodě, prodej na zahraniční trhy a propojení na různé marketplace. Celé to běží na platformě, kterou jsem začal vyvíjet už před lety pro sebe. Díky tomu mohu naplno vyvíjet e-shopovou platformu a vím, že ve firmě jsou další lidi, kteří se postarají o zbylé věci. Až jsem to dopracoval do stádia, během 4. semestru, že většinu času na výšce jen pracuji na e-shopu. Mám o e-shopu začít psát bakalářku. Promyslel jsem to denní dojíždění z hlediska času a financí a že ten čas na přednáškách stejně věnuji už primárně e-shopu. Rozhodl jsem se opustit výšku a naplno se věnovat projektu Amiatex. Přesto jsem za tu výšku rád, protože jsem díky ní poznal nové lidí s podobnými zájmy, hráli pravidelně monopoly, získal nové znalosti, slyšel různé příběhy o podnikání a to vše mi dalo i určitou motivaci pracovat ještě více.

Chcete se dozvědět více?

O projektech píšu v Reference, své znalosti popisuji v záložce Služby a co tahkle ušetřit čas a raději si zavolat? Zavolejte mi